WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  ZAWILSKI CZESŁAW

  Kategoria:

  urodzony: 4 lutego 1916, Wołyń, Polska

  zmarł: 26 marca 2008 r., Rancho Cordova, Sacramento, Kalifornia, USA

  pochowany: Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie – kwatera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

  rodzice: Franciszek, Antonina

  żona: Laine Adissoo; Helena Rosińska

  odznaczenia: polskie: Order Wojenny Virtuti Militari, Order „Polonia Restituta”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz wiele odznaczeń polskich, brytyjskich i amerykańskich

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa:

  Jako młodzieniec pracował w rodzinnym gospodarstwie na Wołyniu. Był słuchaczem szkoły kawalerii przed II wojną światową. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r., w tym w bitwie pod Tomaszowem Mazowieckim. W 1940 r. został aresztowany przez Sowietów na Kresach i wywieziony do łagru w obwodzie archangielskim, gdzie przebywał w tragicznych warunkach. Za zorganizowanie buntu więźniów był torturowany. Po ogłoszeniu tzw. „amnestii” zdołał się wydostać z niewoli i dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

  Służba wojskowa :

  Wstąpił jako ochotnik do Armii Andersa w Uzbekistanie. Żołnierz 2 Korpusu Polskiego. Przeszedł z nim cały szlak bojowy, w tym uczestniczył w bitwie o Monte Cassino. W 1946 r. wraz z 2 Korpusem został przetransportowany do Wielkiej Brytanii i tu zakończył swą służbę w Wojsku Polskim.

  Losy powojenne:

  Po demobilizacji w Anglii poznał swą przyszłą żonę – Laine Adissoo, emigrantkę z Estonii, na zabawie w obozie Whitley. Pobrali się w listopadzie 1947 r. i w 1951 r. wyemigrowali do Vancouver w Kanadzie. Czesław zaczął tam pracę jako stolarz. W latach 50-tych rodzina powiększyła się o 4 synów. W 1961 r. rodzina przeniosła się do Kalifornii, gdzie Czesław Zawilski kontynuował pracę jako stolarz w San Francisco. Dbał bardzo o edukację swoich synów, wiele podróżował po świecie. Odwiedzał także Polskę.

  Po śmierci Laine Adissoo ponownie się ożenił z wieloletnią koleżanką i również kombatantką – Heleną Rosińską. Przenieśli się do Rancho Cordova, mieszkając jednocześnie pół roku także w Warszawie.

  Aktywny działacz polonijny na terenie San Francisco. Wieloletni Prezes Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w San Francisco, którego jego żona Helena była sekretarzem.

  Założył Fundację Pomocy Chorym Dzieciom w Polsce. Wspierał szpitale w Warszawie i Zamościu.

  Zmarł w marcu 2008 r. w Sacramento w Kalifornii, a 12 czerwca 2008 r. został pochowany w Warszawie na cmentarzu Powązki Wojskowe w Kwaterze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

  Skip to content