WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

    Muzeum Polskie w Ameryce, Chicago, USA

    Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) działające od 1935 r. w Chicago jest jedną z najstarszych organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych i ważnym ośrodkiem polonijnym odwiedzanym przez Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia oraz gości przyjeżdżających z całego świata.

    Instytucja nasza posiada największe zbiory polonijne na terenie USA w trzech działach: Archiwum, Bibliotece i Muzeum.

    Archiwum

    Zasób archiwalny MPA liczy ponad 420 opracowanych zespołów i dodatkowych ponad 25 mb. akt. Jest to wynik pracy archiwistów ostatnich dwóch dekad. Zasób Archiwum MPA jest zasobem otwartym – codziennie napływają nowe akta i powstają nowe zespoły archiwalne. W wyniku opracowania zasobu w ostatnich latach powstało kilka znaczących wystaw w oparciu o oryginalne dokumenty archiwalne MPA, wśród nich: Wystawa z okazji obchodów w 1966 r. w Chicago rocznicy Chrztu Polski (2016), Wystawa Kościuszki (2017), Polonia rusza do boju (2018), Wystawa z okazji rocznicy Wystawy Światowej w Nowym Jorku (2019), Wystawa z okazji 100 rocznicy powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej SWAP (2021).

    W 2020-2022 r. powstały scenariusze, na podstawie których nakręcono kilka filmów o kolekcji MPA. Filmy zilustrowano aktami z zasobu archiwum MPA. Filmy dostępne są na YouTube MPA.

    W archiwum przechowywane są akta dot. działalności Wychodźstwa Polskiego w Ameryce i jego wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Do najcenniejszych akt należą: kolekcja Tadeusza Kościuszki zakupiona w 1945 r. z okazji 10-lecia istnienia Muzeum; listy napisane przez polskich królów, najstarszym jest list Zygmunta Augusta, 1555 r.; autorami kolejnych są: Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski; kolekcja Ignacego Jana Paderewskiego prezentowana w Pokoju Paderewskiego. Największy i kompletny zespół to archiwum Rady Polonii Amerykańskiej (RPA, American Relief for Poland) z lat 1938–1970. Archiwum gromadzi także akta ponad stu różnych organizacji (często już nieistniejących). Archiwum gromadzi wiele cennych spuścizn, w tym pierwszego kustosza Muzeum i historyka Polonii Mieczysława Haimana. W obrębie archiwum przechowywana jest także kolekcja ponad 300 map. Archiwum fotograficzne liczy około 25 tys. fotografii (dary Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej), z czego około 8 tys. jest skatalogowanych i zdygitalizowanych w bazach Past Perfect (https://polishmuseum.pastperfectonline.com/).

    Biblioteka

    Biblioteka posiada w swojej kolekcji około 100 tys. woluminów zgromadzonych w bibliotece głównej i w zbiorach archiwalnych ze starodrukami i polonikami. Biblioteka posiada również dużą kolekcję muzyczną publikacji nutowych oraz unikalne zbiory fonograficzne polskich i polonijnych nagrań wydawanych w USA przez największe wytwórnie muzyczne. W zbiorach Biblioteki znajdują się czasopisma polonijne oraz mikrofilmy wielu chicagowskich gazet, m. in. dwa największe dzienniki: Dziennik Chicagoski oraz Dziennik Związkowy. Biblioteka jest otwarta 4 dni w tygodniu i korzysta z niej Polonia, badacze zainteresowani historią Polski i Polonii, młodzież polska i amerykańska.

    Biblioteka MPA dysponuje największym w USA księgozbiorem w języku polskim i systematycznie rozbudowuje dział publikacji o Polsce w języku angielskim dla powiększającej się grupy czytelników amerykańskich. Zbiory skatalogowane są m.in. w bazach dostępnych na stronie MPA (https://www.polishmuseumofamerica.org/).

    Muzeum

    Wystawowa powierzchnia MPA zajmuje pomieszczenia na 3 piętrach budynku oraz na klatkach schodowych. Największym zbiorem jest kolekcja obiektów z Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Składają się na nią: monumentalny witraż projektu M. Jurgielewicza „Symbol Polski Odrodzonej”; obrazy, grafiki i rzeźby najsłynniejszych polskich artystów, przykłady sztuki rzemieślniczej i ludowej, a także wiele innych eksponatów tworzących obraz Polski międzywojennej.

    Poza kolekcją z nowojorskiej wystawy światowej MPA prezentuje m.in. monumentalne obrazy np. „Pułaski pod Savannah” St. Batowskiego; zbiór militariów; pamiątki po T. Kościuszce.

    Sala Paderewskiego poświęcona jest słynnemu polskiemu pianiście, kompozytorowi i mężowi stanu, I. J. Paderewskiemu. Ekspozycja prezentuje wyposażenie jego ostatniej rezydencji w nowojorskim Buckingham Hotel, osobiste przedmioty i najcenniejsze pamiątki, wśród nich złote gęsie pióro, którym podpisał traktat pokojowy w Wersalu w 1919 r.

    Muzeum mieści się przy 984 North Milwaukee Avenue w Chicago, Illinois, w Stanach Zjednoczonych i jest otwarte dla zwiedzających we wtorki, czwartki, soboty i niedziele w godz. 11.00 – 16.00.

    fot. Julita Siegel
    fot. Julita Siegel
    Art Gallery - fot. Julita Siegel
    Paderewski Room - fot. Julita Siegel
    fot. Julita Siegel
    Jan Henryk Rosen Polish Pavilion Official Poster For The New York World's Fair 1939
    Polonia Detail Of Symbol of Poland Reborn, stained glass designed by Mieczyslaw Jurgielewicz, 1939
    PRCUA building housing the Museum 1930s
    From left to right Juszczak, Zielinski, Wachtel
    Wolontariusze 2018
    Skip to content