WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

    TOM KONRAD

    Kategoria:
    Konrad Tom – zdjęcie przedwojenne; źródło: filmweb.pl

    urodzony: 9 kwietnia 1887, Warszawa, Polska

    zmarł: 9 sierpnia 1957 r., Los Angeles, USA

    pochowany: Cmentarz żydowski Hillside Memorial Park, Los Angeles, USA

    żona: Zula Pogorzelska (1896-1936)

    Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa:

    Urodził się w bogatej, żydowskiej rodzinie handlowców Kusevitzkich. Zmienił nazwisko na Runowiecki, choć używał stale swego artystycznego nazwiska Tom. Ukończył szkołę handlową Zgromadzenia Kupców w Warszawie. Nigdy jednak nie wykonywał wyuczonego zawodu.

    Na początku zainteresował się dziennikarstwem, jednak w 1909 r. rozpoczął naukę aktorstwa w Szkole Aplikacyjnej przy warszawskim Konserwatorium, by od 1910 r. występować jako aktor w wielu polskich teatrach. Przez cały okres przed II wojną światową był cenionym aktorem, reżyserem teatralnym i kabaretowym. Był scenarzystą, reżyserem i/lub aktorem ponad 40 najpopularniejszych polskich filmów z lat 20-tych i 30-tych. Konrad Tom był również  autorem wielu tekstów piosenek i piosenkarzem. Znał kilka języków i wśród ludzi teatru uznawany był za erudytę.

    Po wybuchu II wojny światowej znalazł się we Lwowie, gdzie od grudnia 1939 r. był kierownikiem, reżyserem i aktorem polskiego, lwowskiego Państwowego Teatru Miniatur.

    Służba wojskowa :

    W 1941 r. jako aktor występował w zespole działającym przy Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR, a od 1942 r. wraz z Armią gen. Andersa wyruszył na Bliski Wschód. Jako członek zespołu teatralnego 2 Korpusu przeszedł szlak bojowy, wiodący przez Bliski Wschód do Włoch, występując dla jednostek frontowych. We Włoszech w 1946 r. napisał scenariusz do jedynego, pełnometrażowego filmu w i o 2 Korpusie pt. „Wielka droga”.

    Losy powojenne:

    Po zakończeniu wojny zamieszkał w Stanach Zjednoczonych w Los Angeles. Pracował w wytwórniach filmowych i stacjach telewizyjnych, ale nie odniósł takiego sukcesu jak w przedwojennej Polsce. W 1948 r. za odmowę powrotu do Polski władze komunistyczne odebrały mu polskie obywatelstwo. Ostatnie lata życia spędził w ubóstwie. W 1956 r. odniósł ciężkie obrażenia w wypadku samochodowym. Rok później zmarł w Los Angeles na raka. Został pochowany na miejscowym cmentarzu żydowskim Hillside Memorial Park.

    Skip to content