WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  POŁACIK PIOTR

  urodzony: 19 października 1915 r., Kobylczyce (woj. nowogródzkie, Polska)

  zmarł: 3 lipca 1985 r., Australia  

  pochowany: cmentarz rzymskokatolicki Pointville Saint Matthews, Tasmania, Australia

  odznaczenia: polskie – Order Wojenny Virtuti Militari, Order Polonia Restituta; australijskie – Order Australii (1980 r.)

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: W czasie II wojny światowej żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich – uczestnik walk w obronie Tobruku w Afryce („Szczur Tobruku”), 1941 r.

  Służba wojskowa 2 Korpusu : Żołnierz 1 Batalionu Strzelców Karpackich 3 Dywizji Strzelców Karpackich 2 Korpusu. Uczestnik kampanii włoskiej Korpusu, w tym bitwy o Monte Cassino.  

  Losy powojenne: Po II wojnie światowej wraz z 2 Korpusem został przeniesiony w 1946 r. z Włoch do Wielkiej Brytanii. Zdecydował się na emigrację do Australii. 10.12.1947 r. przybył na Tasmanię na pokładzie statku „SS Asturias”. Został zatrudniony przez Komisję Hydro-Elektryczną z siedzibą w Hobart.  Piotr Połacik był bardzo aktywny w polskich środowiskach w Australii. Z jego inspiracji powstało wiele ważnych inicjatyw Polonii na Tasmanii. Uczestniczył w tworzeniu Domu Polskiego w Hobart, utworzeniu Klubu Karpatczyków, Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Klubu Polskiego, Kasy Kredytowej. W latach 1953-1955 był pierwszym prezesem Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) nr 7 w Hobart. Następnie wieloletnim prezesem Związku Polaków w Hobart. Zmarł w 1985 r. W dowód uznania jego wielkiej pracy społecznej dla Polonii na Tasmanii Piotr Połacik został wybrany patronem Domu Polskiego w Hobart.

  autor: Aneta Hoffmann, Warszawa, Polska

  Skip to content