WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  NIEZGODA WŁADYSŁAW

  urodzony: 11 lipca 1923, Słonim (woj. nowogródzkie, Polska)

  zmarł: 22 lutego 2018, Manchester (UK)

  pochowany: Manchester

  odznaczenia: polskie – Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: urodzony na terenach dzisiejszej Białorusi w okolicach Słonimia w rodzinie osadnika wojskowego. Dzieciństwo spędził poza miastem, na osadzie wojskowej, przygotowując się do pracy na roli.

  10.02.1940 r, w pierwszej fali deportacji został wywieziony w okolice Archangielska, do osady Krutaja Osip. Podczas wywózki udało mu się przemycić do wagonu stary rower, który później, na zesłaniu, uratował rodzinie życie, wymieniony z miejscową ludnością na żywność oraz żywą kozę. Cała rodzina włącznie z nieletnimi dziećmi pracowała na zesłaniu przy wyrębie lasu.

  Służba wojskowa : Dokładnie w drugą rocznicę deportacji, 10 lutego 1942 roku, rodzina opuściła osadę, udając się do polskiej placówki dyplomatycznej w Wołogdzie. Stamtąd skierowano ich na południe, do Uzbekistanu, gdzie w Taszkencie Władysław wstąpił do Wojska Polskiego. W kwietniu 1942, wraz z pierwszą falą ewakuacyjną znalazł się w Pahlevi w Persji.

  Mimo chęci dalszego szkolenia wojskowego, ze względu na wyczerpanie i ciężką chorobę, utknął w Pahlevi, następnie zaś znalazł się w Teheranie w polskim szpitalu. Po wyzdrowieniu otrzymał przydział do kompanii zaopatrzeniowej stacjonującej w Teheranie, gdzie spędził kolejne 7 miesięcy pracując na zapleczu wojska i opiekując się chorym bratem oraz ojcem. Matka ze względu na stan zdrowia pozostała w Taszkencie, gdzie niebawem zmarła, nie doczekawszy ewakuacji z ZSRR.

  Po wyjeździe z Teheranu Władysław znalazł się w Iraku, gdzie otrzymał przydział do 15 Kompanii Warsztatowej – pracował m.in. przy naprawie wojskowych samochodów czy organizacji kuchni polowych. W Iraku doznał również ciężkich obrażeń podczas wypadku samochodowego i ponownie znalazł się na kilka miesięcy w szpitalu.

  Po wyzdrowieniu, przez Palestynę i Egipt dotarł na front włoski w początkach 1944 roku. Brał udział w oblężeniu Monte Cassino, zabezpieczając tyły jako członek Kompanii Warsztatowej – stacjonował ok. 8 km od pola bitwy. Następnie przeszedł szlak bojowy do Bolonii. Wojnę zakończył w Predappio.

  Losy powojenne: Po zakończeniu wojny pozostał we Włoszech do 1946 r. Przeniesiony zimą 1946 r do Anglii początkowo posyłany był wraz ze swoją Kompanią do różnych prac porządkowych i naprawczych. Po demobilizacji, nie chcąc wracać do Polski, pozostał w Anglii, w okolicach Manchesteru. Współzałożyciel i wieloletni członek Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, aktywny i szanowany działacz polonijny. Zmarł w wieku 94 lat w Manchesterze.

  Autor: Krzysztof Hoffmann, Warszawa, Polska

  Skip to content