WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

    LIDZBARSKI BOLESŁAW

    Kategoria:

    urodzony: 1 stycznia 1924 w miejscowości Dobrzewino (pow. Wejherowo, woj. Pomorskie, Polska)

    zmarł: 27 grudnia 2016 r. w London (Ontario, Kanada)

    pochowany: St. Peter’s Cemetery, London, Ontario, Kanada

    członkowie rodziny: ojciec Franciszek; matka Emilia (z domu Mazur)

    odznaczenia: polskie:Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami; Medal Wojska; Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 r.; Krzyż Kampanii Włoskiej; British Medals: 1939-45 Star; Italy Star; War Medal 1939-1945.

    Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Boleslaw Lidzbarski wspominał: “Jako chłopiec wychowany w pobliżu Gdynii, mam wspaniałe wspomnienia z odpoczynku podczas którego łowiłem ryby i zbierałem grzyby“.

    Służba wojskowa: Służył jako szeregowy w plutonie natarcia 2 szwadronu 12 Pułku Ułanów Podolskich, 3 Dywizji Strzelców Karpackich, 2 Korpusu Polskiego. Od 1944 do 1946 r. służył na froncie włoskim. Uczestniczył w walkach o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Został zdemobilizowany w Predappio (Włochy) 10 października 1946 r.

    Losy powojenne: Po zakończeniu II wojny światowej Bolesław Lidzbarski głęboko przeżył, że nie mógł powrócić do wolnej Polski. Wybrał zatem emigrację do Kanady. W listopadzie 1946 r. dotarł do Halifax z Włoch na pokładzie transportowca wojskowego SS Sea Snipe. Pracował jako robotnik na farmie w Lachute, Quebec (koło Montrealu) na dwuletnim kontrakcie. Gdy ten się skończył podejmował się różnych prac aż do momentu, gdy otrzymał w 1950 r. stałą pracę w firmie Bell Canada, gdzie był odpowiedzialny za awaryjne naprawy energetyczne na terenie południowo-zachodniej części prowincji Ontario. Był dumny z otrzymania w 1954 r. kanadyjskiego obywatelstwa. Po 34 latach pracy w Bell Canada przeszedł ostatecznie na emeryturę w roku 1984. Bolesław Lidzbarski był zaangażowany w działalność wielu polskich organizacji w London, a w tym : Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK, skarbnik w 1987 r.), PSN (Polskiego Stowarzyszenia Narodowego), Rady parafialnej, Polonia Towers, polskiej szkoły, polskiego harcerstwa, polskiego zespołu tańca „Cracovia” oraz Rycerzy Kolumba (III stopień).

    autor : Stan Skrzeszewski

    źródło : “Book of Remembrance / Książka Pamięci”, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Koło nr 2, London, Ontario, Kanada, 2018.

    Skip to content