WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  KONARSKI FELIKS

  Kategoria:
  Feliks Konarski w 2 Korpusie z psem Niente, źródło: archiwum Barbary Chałko

  urodzony: 9 stycznia 1907 r., Kijów  

  zmarł: 12 września 1991 r. w Chicago, USA  

  pochowany: cmentarz Maryhill, kwatera polskich weteranów, Niles, Illinois, USA

  rodzina: ojciec Feliks Konarski; matka Wiktoria Polecka. Ojciec zmarł przed wybuchem II wojny światowej, matka przeżyła wojnę i zmarła w Kijowie. Brat Wiktor przeżył wywózkę na Sybir i wrócił do Kijowa, gdzie mieszkał do śmierci z żoną Lubą i córką Aleksandrą.

  żona: Nina Oleńska-Konarska (zmarła w Chicago 20.01.1983 r.)

  odznaczenia: Krzyż pamiątkowy Monte Cassino, dwukrotnie Order Polonia Restituta (Krzyż Kawalerski i Komandorski) nadany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie.

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Dzieciństwo w Kijowie, harcerz. W 1921 r. przeszedł przez „zieloną granicę” i dojechał do Warszawy. Absolwent Gimnazjum; student Uniwersytetu Warszawskiego (polonistyka). Od 1928 r. aktor, autor piosenek kabaretowych (m.in. „Wiosna, wiosna jest nareszcie”, „Gdzie jest twój tata, smarkata”, „Pięciu chłopców z Albatrosa”); dyrektor teatru objazdowego. Pseudonim „Ref-Ren” nadany przez Konrada Toma. W 1933 r. zawarł ślub z aktorką/piosenkarką Janiną Oleńską.

  II wojna światowa zastała teatr we Lwowie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 r. Feliks Konarski wraz ze swoim zespołem wyjechał z orkiestrą kolejową na występy do ZSRR. Po amnestii w 1941 r. zgłosił się do tworzącej się Armii Polskiej w ZSRR.

  Służba wojskowa : Od 1941 r. kierownik czołówki teatralnej Armii Andersa przez Persję, Irak, Palestynę, Włochy. Autor pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. We Włoszech stworzył teatr „Polska Parada” („Polish Parade”) z orkiestrą Henryka Warsa.

  Losy powojenne: 1945 – 1965 – Londyn, Anglia – kierownik Teatru Ref-Rena, przedstawienia. Nagrywał audycje dla Radia Wolna Europa, polskiej sekcji radia paryskiego, polskiej sekcji BBC w Londynie. Podróże z występami do polskich ośrodków, szczególnie tam, gdzie osiedlili się byli żołnierze, w Szkocji, Francji, Niemczech, USA, Kanadzie, Izraelu. Członek i były prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) za granicą. 1965 – 1991 – Chicago, USA – kierownik Teatru Ref-Rena, dyrektor audycji radiowej „Czerwone Maki”. Autor setek piosenek i wierszy, sztuk i komedii muzycznych, programów okolicznościowych na święta narodowe i rocznice wojskowe.

  autor : Barbara Chałko

  Groby Feliksa Konarskiego i Niny Oleńskiej, Cmentarz Maryhill, Niles, Illinois, USA; źródło: archiwum Barbary Chałko
  Skip to content