WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  GREGALIS JAN I.

  Kategoria:

  urodzony: 28 marca 1921 r. we wsi Warszawice (pow. Garwolin, woj. warszawskie, Polska)

  zmarł: 8 listopada 2020 r. w Mississauga (Ontario, Kanada)

  członkowie rodziny: ojciec Ignacy

  odznaczenia: polskie :Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino; włoskie: Al Valore Militare.

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: W 1940 r. Jan, jego ojciec, matka, 3 siostry i młodszy brat zostali aresztowani i skazani na 5 lat przymusowej pracy w sowieckim łagrze. Zostali wywiezieni nad Morze Białe w północnej Rosji. Na miejscu dostali piły i rozkazano im samodzielnie wybudować sobie baraki. Najpierw zbudowali szałasy z gałęzi, a następnie domy z bali.

  Służba wojskowa : Po ogłoszeniu “amnestii” nakazano im opuścić miejsce zesłania i udać się na południe w stronę Buzułuku. Gdy tam dotarli, dowiedzieli się, że obóz jest już pełen ochotników i skierowano ich dalej na południe. Ostatecznie Jan wstąpił do 4 Batalionu, 3 Dywizji Strzelców Karpackich i został wysłany na kurs oficerski. W czasie służby wojskowej we Włoszech miał stopień podporucznika. Walczył o Monte Cassino i Ankonę. Gdzieś w Apeninach został trafiony przez artylerię i stracił oko.

  Losy powojenne: Po zakończeniu II wojny światowej opuścił Włochy do Anglii, by potem przybyć do Kanady na dwuletni kontrakt na farmach. Gdy pracował w jednym z gospodarstw prawie stracił swe drugie oko. Dobry lekarz nie zezwolił mu na powrót do pracy na farmie. Jan przeprowadził się do Toronto w 1949 r. i pracował  przez prawie 30 lat w firmie DeHavilland. W 2018 r. zamieszkał w The Wawel Villa Retirement Residences w Mississauga.

  Nagranie wywiadu z Janem Gregalisem jest dostępne pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=eSQaQ0Zqaw8

  autor : Stan Skrzeszewski

  źródło : “Book of Remembrance / Książka Pamięci”, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Koło nr 2, London, Ontario, Kanada, 2018.

  Skip to content