WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  DELANOWSKI ZBIGNIEW (PETER)

  Kategoria:

  urodzony: 28 kwietnia 1923 r. w Stryju (woj. stanisławowskie, Polska)  

  zmarł: 21 grudnia 2013 r. w London, Ontario, Kanada

  członkowie rodziny: ojciec Józef, matka Helena

  żona: Helena Matecka

  odznaczenia: polskie: Krzyż Walecznych, Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, Krzyż Czynu Bojowego; brytyjskie: Africa Star, Italy Star, Defense Medal, War Medal 1939-1945; medale Stowarzyszenia Polskich Kombatantów: Brązowy, Srebrny, Złoty, Złoty Znak Federacji Światowej

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Przed II wojną światową Zbigniew mieszkał ze swymi rodzicami i 3 młodszymi siostrami. W 1940 r., gdy miał 14 lat, jego mama i wszystkie czworo dzieci zostało zabranych przez Sowietów z ich domu, załadowanych do bydlęcego wagonu i wywiezionych do Kazachstanu. Jego ojciec już wcześniej został wzięty do niewoli i w czasie wojny przebywał w nieznanym im miejscu.   

  Służba wojskowa : Z Kazachstanu Zbigniew wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych formowanych w 1942 r. w Tockoje po tym, jak podał fałszywe dane o swoim wieku, dodając sobie 2 lata. Został przydzielony do oddziału zwiadu 6 Dywizji Piechoty. W Teheranie (Iran) został żołnierzem 2 Korpusu gen. Andersa i brał udział w szkoleniu pancernym. W 1943 r. uczestniczył w kursach wojskowych w Egipcie (Tel-el-Kebir) trwających 11 miesięcy. Po ich ukończeniu został przydzielony do 6 Pułku Pancernego “Dzieci Lwowskich”. Od roku 1943 przebywał we Włoszech. Był dowódcą czołgu pod Monte Cassino, a także uczestniczył w walkach o Ankonę I Bolonię.  

  Losy powojenne: W 1945 r., pod koniec wojny, został skierowany do Austrii do pomocy nad uchodźcami polskimi. Tam w czasie pobytu Zbigniew poznał swą żonę Helenę Matecką. Pobrali się w kwietniu 1946 r. i po ślubie powrócili do wojsk polskich we Włoszech. Stamtąd zostali przetransportowani wraz z oddziałami do Anglii, gdzie Zbigniew kontynuował swą służbę wojskową. Rodzina przeprowadziła się do Kanady w 1962 r.

  Zbigniew poznał w Anglii kilkanaście rodzin, które wyemigrowały do Kanady i osiadły w London, Ontario kilka lat wcześniej. Po sprzedaży swych rzeczy w Anglii, rodzina przeprowadziła się do London, Ontario, nie mając pracy, miejsca zamieszkania, jedynie ufność w Bogu, że wszystko się dobrze ułoży. Zbigniew wyuczył się już w Anglii zawodu mechanika, więc kiedy przyjechał do London, skontaktował się z nim jeden z jego przyjaciół, który pracował w firmie Ex-ce-llo w London. Poszukiwano osoby z jego umiejętnościami. Zbigniew został zatrudniony i pracował w tej firmie aż do jej zamknięcia krótko przed osiągnięciem przez siebie pełnego wieku emerytalnego. Zmuszony był pójść na wcześniejszą emeryturę.

  Zbigniew został członkiem SPK (Stowarzyszenia Polskich Kombatantów) w 1962 r. i pełnił w nim funkcję Wiceprezesa (w roku 1990, 1991, 1993, 1996, 2002) oraz skarbnika. Przy specjalnych okazjach zarządzał także barem.  

  źródło danych biograficznych:

  Stan Skrzeszewski, Kanada

  na podstawie publikacji „Pozostaną ślady dawnych dni” Książka Pamięci, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Koło nr 2, Kanada.

  Skip to content