WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  BORUCKI (GOTTLIEB) GWIDON

  Gwidon Borucki, źródło: culture.pl

  urodzony: 2 września 1912 r., Kraków, Polska

  zmarł: 31 grudnia 2009 r., Melbourne, Australia  

  pochowany: Springvale cemetery, Melbourne, Australia

  odznaczenia: polskie – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Pochodził z rodziny żydowskiej. Urodził się w Krakowie jako Gwidon Alfred Gottlieb (później zmienił nazwisko na Borucki). Ukończył warszawskie gimnazjum „Askola”. Po uzyskaniu matury w 1930 r. w Berlinie studiował we Lwowie w Wyższej Szkole Handlowej. Tam zarabiał jako śpiewak w restauracjach oraz orkiestrach tanecznych. W 1937 r. zaangażowano go do słynnego teatru „Cyrulik Warszawski” w Warszawie.

  W czasie okupacji sowieckiej Kresów Wschodnich od 1939 r. występował w teatrzyku rewiowym Feliksa Konarskiego (Ref-Rena).

  Gwidon Borucki występuje przed żołnierzami 2 Korpusu przy Monte Cassino, źródło: Internet

  Służba wojskowa 2 Korpusu : W ZSRR wstąpił do grupy teatralnej przy Armii  Andersa. Wraz z nią uczestniczył w kampanii włoskiej 2 Korpusu, objeżdżał pola walki, dając rozrywkę i podnosząc na duchu zmęczonych walką żołnierzy. W maju 1944 r., wkrótce po wygranej przez 2 Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa bitwie o Monte Cassino, Gwidon Borucki po raz pierwszy w historii zaśpiewał pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.

  Gwidon Borucki w Australii, źródło: Internet

  Losy powojenne: Po II wojnie światowej zamieszkał w Londynie. Przyjął wtedy pseudonim Guy Borucki i często występował w brytyjskim radiu BBC, telewizji i szeregu filmach (m.in. „Sahara”, „Colditz Story”, „Blue Murder at St. Trinian’s”), w tym muzycznych. W 1959 r. przyjechał do Australii z operetką-musicalem „Grab me a Gondola”, w którym grał główną rolę i przeniósł się na stałe do Melbourne. Gwidon Borucki pod pseudonimem Guido Lorraine zagrał w 28 filmach, a także licznych sztukach teatralnych i programach TV. W czasie pobytu w Australii prowadził własny program telewizyjny, organizował rewie, kabarety, występy dla Polonii australijskiej. Stworzył także agencję artystyczną i australijską filię Związku Artystów Scen Polskich. Zmarł na skutek wypadku w wieku 97 lat.

  autor: Aneta Hoffmann, Warszawa, Polska

  Skip to content