WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

    KASPRZYCKA WANDA MARIA

    Kategoria:
    Ulubiona rozrywka Wandy Kasprzyckiej!  Turystyka i wyprawy w góry; źródło: archiwum Barbary Chałko

    urodzona: 8 sierpnia 1916 r., Lwów, Polska

    zmarła: 11 grudnia 2004 r. w Chicago, Illinois, USA

    pochowana: cmentarz Maryhill, kwatera polskich weteranów, Niles, Illinois, USA

    rodzina: ojciec – gen. dywizji Kazimierz Dzierżanowski; matka – Janina Nurkowska. Ojciec został aresztowany przez Sowietów 4.10.1939 r., więziony na Zamarstynowie we Lwowie, wywieziony i zamordowany w Kijowie przez NKWD – jest na czwartej liście katyńskiej. Pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym Kijów/Bykownia. Matka Janina i brat Stefan (17 lat) zmarli w Kazachstanie z wycieńczenia i głodu. Siostra Aniela Furmańska Komosińska przeżyła i zamieszkała w Londynie, gdzie zmarła w 1998 r. w wieku 90 lat. Brat Roman Dzierżanowski, ppłk. Wojska Polskiego, oficer 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, ranny pod Wólką Węglową, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari w sztabie głównym AK podczas wojny. W 1945 r. wyjechał do Niemiec, a potem do Chicago, gdzie pracował jako kierownik działu w fabryce materiałów hydraulicznych. Zmarł w 1995 r.

    mąż: Kazimierz Kasprzycki

    odznaczenia: Złota Odznaka Honorowa Polskiej Macierzy Szkolnej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty polonijnej.

    Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Córka gen. dyw. Kazimierza Dzierżanowskiego. Absolwentka gimnazjum Sacré Coeur we Lwowie. 1935-1939 – studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (geografia i wychowanie fizyczne) (u prof. Stanisława Pawłowskiego). W czasie II wojny światowej 13 kwietnia 1940 r. wywieziona przez Sowietów z matką, siostrą i bratem do Kazachstanu niedaleko Semipałatyńska.

    Służba wojskowa : Po amnestii w 1941 r. wstąpiła do Armii Polskiej w ZSRR. Świetliczarka 6. Dywizji Lwowskiej w Iraku (przydzielona do jednostek saperów). W grudniu 1942 r. odkomenderowana do Polskiej Lotniczej Służby Kobiet w Anglii.

    Losy powojenne: 22 lutego 1944 r. poślubiła Kazimierza Kasprzyckiego (kpt. dypl. Wojska Polskiego – 7 Pułk Artylerii Ciężkiej w Poznaniu, 1 Dywizja Pancerna). Dwie córki i syn. W 1956 r. emigracja do USA, rodzina zamieszkała w Chicago. Pracowała jako księgowa w biurze firmy Montgomery Ward, potem przez 18 lat w szpitalu Belmont Community Hospital jako salowa, a następnie jako technik na oddziale intensywnej terapii.

    Członkini Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Przez 18 lat, nauczycielka w Polskiej Szkole im. Tadeusza Kościuszki w Chicago. Działaczka harcerska – założyła i prowadziła drużynę harcerek, instruktorka.

    autor : Barbara Kasprzycka-Chałko

    Cmentarz Maryhill – kwatera polskich weteranów. Prawnuki na grobie babci Wandy Kasprzyckiej, 2018 r.; źródło: archiwum Barbary Chałko
    Skip to content