WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

  GIERAT STANISŁAW

  Kategoria:
  Stanisław Gierat, 1963 r., USA; źródło: „Kombatant w Ameryce”, nr 3 i 4, grudzień 1963 r.

  urodzony: 2 maja 1903 r., Kozłów (pow. Miechów, woj. małopolskie, Polska)

  zmarł: 30 maja 1977 r. w Bethlehem (Connecticut, USA)

  pochowany: cmentarz kombatancki przy Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania, USA

  odznaczenia: Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Krzyż Zasługi, Krzyż Niepodległości

  Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Aktywny działacz polskich młodzieżowych organizacji niepodległościowych. Student Politechniki Warszawskiej. Prezes Centralnego Związku Młodej Wsi. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., w której walczył dowodząc kompanią telegraficzną w stopniu porucznika. Po inwazji sowieckiej na Polskę w dniu 17.09.1939 r. przedostał się na Węgry, a następnie do Francji. Tu wstąpił do Armii Polskiej i brał udział w kampanii francuskiej 1940 r. Po upadku Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii. Pragnął powrócić do okupowanej Polski i służyć w konspiracji. Z uwagi na kontuzję nie został „Cichociemnym”.

  Służba wojskowa w 2 Korpusie : W czerwcu 1942 r. przedostał się do Armii Polskiej na Wschodzie. Po utworzeniu 2 Korpusu był przez długi czas zastępcą szefa Oddziału Kultury i Prasy, zajmując się propagandą. Uczestnik kampanii włoskiej 2 Korpusu w stopniu majora. Po przeniesieniu wojska polskiego z Włoch do Wielkiej Brytanii wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia.

  Losy powojenne: Stanisław Gierat pozostał w Anglii. Był aktywnie zaangażowany w tworzenie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów jako organizacji ogólnoświatowej. W 1951 r. emigrował do Stanów Zjednoczonych. Tu w 1952 r. współtworzył Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w USA. Był wieloletnim prezesem tej organizacji, a następnie jej prezesem honorowym. Był również aktywnym działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej, członkiem Rady Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. W Bethlehem prowadził wraz z żoną schronisko harcerskie. Zmarł w tym mieście w 1977 r.

  autor : Aneta Hoffmann

  Święto Żołnierza Polskiego – siedzą od lewej: Stanisław Gierat – Prezes Zarządu Głównego SPK USA, gen. Kazimierz Wiśniowski (Szef Sztabu 2 Korpusu w latach 1943-1946), o. A. Strzelec, 18.08.1963 r., Oak Ridge, Tennessee, źródło: „Kombatant w Ameryce” nr 3 i 4, grudzień 1963 r.
  Skip to content