urodzony: 2 maja 1903 r., Kozłów (pow. Miechów, woj. małopolskie, Polska)
zmarł: 30 maja 1977 r. w Bethlehem (Connecticut, USA)
pochowany: cmentarz kombatancki przy Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania, USA
odznaczenia: Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Krzyż Zasługi, Krzyż Niepodległości
Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Aktywny działacz polskich młodzieżowych organizacji niepodległościowych. Student Politechniki Warszawskiej. Prezes Centralnego Związku Młodej Wsi. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., w której walczył dowodząc kompanią telegraficzną w stopniu porucznika. Po inwazji sowieckiej na Polskę w dniu 17.09.1939 r. przedostał się na Węgry, a następnie do Francji. Tu wstąpił do Armii Polskiej i brał udział w kampanii francuskiej 1940 r. Po upadku Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii. Pragnął powrócić do okupowanej Polski i służyć w konspiracji. Z uwagi na kontuzję nie został „Cichociemnym”.
Służba wojskowa w 2 Korpusie : W czerwcu 1942 r. przedostał się do Armii Polskiej na Wschodzie. Po utworzeniu 2 Korpusu był przez długi czas zastępcą szefa Oddziału Kultury i Prasy, zajmując się propagandą. Uczestnik kampanii włoskiej 2 Korpusu w stopniu majora. Po przeniesieniu wojska polskiego z Włoch do Wielkiej Brytanii wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia.
Losy powojenne: Stanisław Gierat pozostał w Anglii. Był aktywnie zaangażowany w tworzenie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów jako organizacji ogólnoświatowej. W 1951 r. emigrował do Stanów Zjednoczonych. Tu w 1952 r. współtworzył Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w USA. Był wieloletnim prezesem tej organizacji, a następnie jej prezesem honorowym. Był również aktywnym działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej, członkiem Rady Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. W Bethlehem prowadził wraz z żoną schronisko harcerskie. Zmarł w tym mieście w 1977 r.
autor : Aneta Hoffmann