WIRTUALNE MUZEUM

Virtual Museum

Wirtualne Muzeum

Virtual Museum

Realizatorzy

Founders

Więcej

    CHECHŁOWSKI BRONISŁAW

    Kategoria:

    urodzony: 2 maja 1927 r. we wsi Adampol (woj. nowogródzkie, Polska)

    zmarł: 29 lipca 2020 r. w Brantford (Ontario, Kanada)

    członkowie rodziny: ojciec Stanisław Chełchowski; matka Felicja (z domu Nyesin); bracia : Jan Bolesław i Zygmunt; siostra : Stanisława (po mężu Szmajter); po wojnie przyrodnie rodzeństwo: Czesława i Zdzisław Skrabacz

    wykształcenie : ukończył 10 klasę w Adampolu w Polsce, a po ewakuacji z ZSRR w 1942 r. wstąpił do oddziałów junaków i uczył się 2 lata w Junackiej Szkole Mechanicznej w Iraku w zawodzie mechanika samochodowego. Bardzo przydało mu się to w przyszłej służbie wojskowej w czasie wojny.

    zawód : licencjonowany mechanik i operator dźwigu

    żona: Bogumiła Laskowska – ślub w Blackburn, Anglia 27 marca 1951 r. Bogumiła zmarła 7 lutego 2014 r.  

    dzieci: bliźniaczki Alicja i Zofia (ur. 2 stycznia 1952 r. w Blackburn, Anglia), Janusz (John) (ur. 3 lipca 1958 r. w London, Ontario, Kanada)

    stopień wojskowy : kapral

    odznaczenia : polskie : Medal Wojska, Wyborowy Kierowca; brytyjskie: 1939-45 Star, Italy Star; odznaczenia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów: Krzyż Kombatancki Kanadyjski Brązowy i Srebrny

    Losy do momentu wstąpienia do Armii Andersa: Ojciec Bronisława zginął w wypadku na budowie w 1931 r., gdy ten miał 6 lat. Po wybuchu II wojny światowej jego rodzina została wywieziona przez Sowietów w nocy 10 lutego 1940 r. Zostali saniami przewiezieni do Baranowicz (obecnie Białoruś) i siłą umieszczeni w pociągu, którym zostali wywiezieni na zesłanie w okolice Wielska w obwodzie archangielskim. Tam na zesłaniu byli zmuszeni pracować przy wycince drzew, aby przetrwać. Cierpieli także z powodu tyfusu.

    Służba wojskowa : Po ogłoszeniu “amnestii” przez ZSRR w roku 1941 najstarszy brat Jan wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, podczas gdy mama, siostra i najmłodszy brat zostali wysłani do Afryki. Bronisław wraz ze starszym bratem Bolesławem wstąpili 11 lipca 1942 r. do polskich oddziałów junaków. 15 sierpnia 1942 r. zostali ewakuowani wraz z oddziałami polskimi z ZSRR na Bliski Wschód. Tam uczył się w zawodzie mechanika samochodowego. Oddelegowany do Egiptu w latach 1942-44 został wcielony do 7 Dywizji Piechoty, awansowany na kaprala i skierowany do oddziału naprawy samochodów. W 1944 r. rozpoczął służbę wojskową pod dowództwem brytyjskim i został przeniesiony do 2 Korpusu do Włoch, gdzie służył jako mistrz mechanik do końca wojny. Dobrowolnie wstąpił do Żandarmerii Wojskowej i służył w niej do czasu demobilizacji w 1946 r.

    Losy powojenne: Do 1948 r. przebywał w Anglii, gdzie ponownie połączył się z ocalałą rodziną i przyjaciółmi. Tam poznał i 27 marca 1951 r. ożenił się z Bogumiłą (Bogusią) Laskowską. W 1952 urodziły się im bliźniaczki Alicja i Zofia. W 1954 r. Bronisław zdecydował się pojechać za swoim bratem i siostrą do Ameryki Północnej. Przybył wraz z rodziną do Nowego Jorku na pokładzie statku „King George”. Ostatecznie dotarli do London, Ontario w Kanadzie. On i jego brat Bolesław kupili razem dom przy 18 Childer Street, aby rozpocząć życie w Kanadzie. Później rodzina osiedliła się w mieście Mount Pleasant.

    Bronisław wstąpił do Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w roku 1956. Był jego aktywnym członkiem. Dzięki jego działaniom została wybudowana siedziba organizacji oraz zebrane fundusze na jak najszybszą spłatę pożyczki zaciągniętej na ten cel. 

    autor : Stan Skrzeszewski

    źródło : „Pozostaną Ślady Dawnych Dni” Książka Pamięci, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Koło #2 w Kanadzie

    Skip to content